Güneş enerjisi sektörü temsilcileri İzmir’de bir araya geldi

Türkiye güneş enerjisi sektörünün temsilcileri, GENSED tarafından İzmir’de düzenlenen “Güneş Enerjisi ve Enerji Depolama” seminerlerinde bir araya geldi.

“İzmir en bol güneş alan yerlerden biri”

GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Murat Özdemir, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) konferans salonunda yapılan seminerde, İzmir’in, Türkiye’nin en bol güneş alan yerlerinden birisi olduğunu söyledi.

“600 tesis var ancak 45 tanesi güneş enerjisine sahip”

İzmir’de çok fazla sanayi tesisi olduğunu hatırlatan Özdemir, “Organize sanayi bölgesinde 600 sanayi tesisinin olduğu yerde 45 tanesinde güneş enerjisi var. Bu sayının artmasını bekleriz” dedi.

“Şebekeden bağımsız olmak için elektrik üretecekler”

Gelecekte, özellikle sanayi bölgelerinde mikro şebekelerin meydana geleceğine ve herkesin kendi elektriğini üreteceğine inandığını ifade eden Özdemir, şöyle devam etti:

“Ama güneşle ama rüzgarla ama başka geri dönüşüm modelleriyle şebekeden izole olmak isteyecekler. İşte burada enerji depolama çok fazla önemini artırmakta. İnsanlar şebekeden bağımsız olmak için elektriğini üretecek, depolayacak, akşam da kullanacak. Şebekeyle verme alma işlemine girmeyecek.”

“Dünyanın en iyi güneş enerjisi üretim fabrikaları Türkiye’de”

Özdemir, Türkiye’nin çok daha fazla güneş enerjisi üretmesi gerektiğini kaydederek, dünyanın en iyi teknolojilerine sahip güneş enerjisi üretim fabrikalarının Türkiye’de olduğunu, hücrelerin de yerli üretilebildiğini belirtti.

İAOSB Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı da İAOSB’de 45 kurulu güneş enerjisi santrali olduğunu, tesis başına 1 megavat düştüğünü anlattı.

Konuşmaların ardından sektör temsilcilerinin katılımıyla güneş enerjisi ve enerji depolama konularında sunumlar yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x